Ignaz Kolisch

Dnes je Ignaz Kolisch tématem, které upoutalo pozornost lidí všech věkových kategorií az různých částí světa. Od svého vzniku až po dopad na moderní společnost byl Ignaz Kolisch předmětem studia, debat a úvah. Jeho relevance a význam z něj činí téma všeobecného zájmu, protože jeho vliv zasahuje do různých oblastí, včetně kultury, politiky, vědy a techniky. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Ignaz Kolisch, od jeho historie až po jeho dopad dnes, s cílem poskytnout komplexní a obohacující vizi tohoto fascinujícího tématu.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ignaz Baron von Kolisch (6. dubna 1837, Prešpurk, Horní Uhry30. dubna 1889, Vídeň), též uváděn jako Ignác Kolisch, byl rakousko-uherský bankéř a šachový mistr, v období 1859–1867 jeden z nejlepších světových hráčů.

Ignaz Kolisch se narodil v Prešpurku v Horních Uhrách (dnes hlavní město Slovenska Bratislava), ale od roku 1859 žil v Paříži, kde hrával v Café de la Régence. V roce 1860 vyhrál zápas s Bernhardem Horwitzem 3:1 (=0) a vyřazovací turnaj Cambridgi, kde ve finále porazil Američana Charlese Henryho Stanleyho 3:0, zvítězil nad Angličanem Thomasem Wilsonem Barnesem (1825–1874) 10:1 (=0) a remizoval s Adolfem Anderssenem 5:5 (=1).

V roce 1861 hrál opět Anderssenem, a tentokrát prohrál 3:4 (=2), a sehrál vyrovnaný zápas s Louisem Paulsenem, který byl za stavu 6:7 (=18) pro Paulsena ukončen a vyhlášen za nerozhodný (původně se měl hrát na deset vítězných partií).

Roku 1863 marně Kolisch vyzýval k zápasu Paula Morphyho.

Vrcholem jeho šachové kariéry bylo vítězství v konkurenci třinácti předních šachistů na turnaji v Paříži roku 1867 před Simonem Winawerem a Wilhelmem Steinitzem, který byl v té době považován za nejlepšího hráče světa.

Turnaj v Paříži byl ale posledním, kterého se zúčastnil. Roku 1868 se ve Vídni seznámil s šachovým mecenášem baronem Albertem Rothschildem, který mu pomohl založit roku 1871 ve Vídni banku. Během deseti let Kolisch velice zbohatl a stal se rovněž šachovým mecenášem (pomáhal například financovat velký turnaj v Baden-Badenu roku 1870, v Londýně 1883 a další).